MAZDA CX-30 1.8L SKYACTIVE-D 6MT FWD (116 HP)
2019–
114
bhp
Power
10.8
s
0–100 km/h
114
mph
Top Speed
53.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1759cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 114bhp |
| Power | 85.3kW |
| Torque | 270Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.8s |
| Top Speed | 183km/h |
| Top Speed | 114mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 53.5mpg |
| Combined | 4.4L/100km |
| Urban | 5.1L/100km |
| Extra-Urban | 4.1L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4394mm |
| Width | 1796mm |
| Height | 1539mm |
| Wheelbase | 2654mm |
| Kerb Weight | 1344kg |
| Boot Capacity | 430L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/65R16 // 215/55R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |