MAZDA CX-30 2.0L SKYACTIVE 6AT FWD (122 HP)
2019–
120
bhp
Power
11.2
s
0–100 km/h
116
mph
Top Speed
46.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 120bhp |
| Power | 89.7kW |
| Torque | 213Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.2s |
| Top Speed | 187km/h |
| Top Speed | 116mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 46.1mpg |
| Combined | 5.1L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4394mm |
| Width | 1796mm |
| Height | 1539mm |
| Wheelbase | 2654mm |
| Kerb Weight | 1436kg |
| Boot Capacity | 430L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/65R16 // 215/55R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |