MAZDA CX-5 2.0L AWD 6MT (160 HP)
2012–
158
bhp
Power
10.5
s
0–100 km/h
122
mph
Top Speed
35.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1997cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 158bhp |
| Power | 118kW |
| Torque | 207Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 10.5s |
| Top Speed | 196km/h |
| Top Speed | 122mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35.6mpg |
| Combined | 6.6L/100km |
| Urban | 8.1L/100km |
| Extra-Urban | 5.8L/100km |
| Fuel Tank | 57L |
Dimensions & Weight
| Length | 4539mm |
| Width | 1839mm |
| Height | 1669mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1500kg |
| Boot Capacity | 504L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/65 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |