MAZDA CX-5 2.0L Skyactiv-G 6AT AWD (155 HP)
2016–
153
bhp
Power
11
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
37.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1997cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 153bhp |
| Power | 114kW |
| Torque | 196Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 37.9mpg |
| Combined | 6.2L/100km |
| Fuel Tank | 57L |
Dimensions & Weight
| Length | 4544mm |
| Width | 1839mm |
| Height | 1689mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1510kg |
| Boot Capacity | 504L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R19 99V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |