MAZDA CX-5 2.2D FWD 6AT (150 HP)
2012–
148
bhp
Power
10
s
0–100 km/h
123
mph
Top Speed
44.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2191cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
| Torque | 380Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10s |
| Top Speed | 198km/h |
| Top Speed | 123mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 44.4mpg |
| Combined | 5.3L/100km |
| Urban | 6.2L/100km |
| Extra-Urban | 4.7L/100km |
| Fuel Tank | 57L |
Dimensions & Weight
| Length | 4539mm |
| Width | 1839mm |
| Height | 1669mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1555kg |
| Boot Capacity | 504L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/65 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |