MAZDA CX-5 2.2D FWD 6MT (150 HP)
2012–
148
bhp
Power
9.2
s
0–100 km/h
126
mph
Top Speed
51.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2191cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
| Torque | 380Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.2s |
| Top Speed | 203km/h |
| Top Speed | 126mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 51.1mpg |
| Combined | 4.6L/100km |
| Urban | 5.4L/100km |
| Extra-Urban | 4.1L/100km |
| Fuel Tank | 57L |
Dimensions & Weight
| Length | 4539mm |
| Width | 1839mm |
| Height | 1669mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1520kg |
| Boot Capacity | 504L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/65 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |