MAZDA CX-5 2.2L Skyactiv-D 6AT AWD (175 HP)
2016–
173
bhp
Power
9
s
0–100 km/h
127
mph
Top Speed
42.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2188cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 173bhp |
| Power | 128.7kW |
| Torque | 420Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9s |
| Top Speed | 204km/h |
| Top Speed | 127mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 42.8mpg |
| Combined | 5.5L/100km |
| Fuel Tank | 57L |
Dimensions & Weight
| Length | 4544mm |
| Width | 1839mm |
| Height | 1689mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1600kg |
| Boot Capacity | 504L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R19 99V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |