MAZDA CX-5 2.5L Skyactiv-G 6AT AWD (184 HP)
2016–
181
bhp
Power
34.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2488cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 181bhp |
| Power | 135.3kW |
| Torque | 245Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34.6mpg |
| Combined | 6.8L/100km |
| Fuel Tank | 57L |
Dimensions & Weight
| Length | 4544mm |
| Width | 1839mm |
| Height | 1689mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1590kg |
| Boot Capacity | 504L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R19 99V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |