MAZDA CX-60 2.5L Skyactiv PHEV 8AT AWD (328 HP)
2022–
189
bhp
Power
5.8
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
156.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2488cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 189bhp |
| Power | 141.2kW |
| Torque | 261Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.8s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 156.8mpg |
| Combined | 1.5L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4745mm |
| Width | 1890mm |
| Height | 1674mm |
| Wheelbase | 72898mm |
| Boot Capacity | 476L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/60 R18 // 235/50 R20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |