MAZDA CX-7 2.2L CD 6MT AWD (173 HP)
2009–2012
171
bhp
Power
11.3
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
31.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2184cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 171bhp |
| Power | 127.2kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 11.3s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.4mpg |
| Combined | 7.5L/100km |
| Urban | 9.1L/100km |
| Extra-Urban | 6.6L/100km |
| Fuel Tank | 68L |
Dimensions & Weight
| Length | 4681mm |
| Width | 1872mm |
| Height | 1646mm |
| Wheelbase | 2751mm |
| Kerb Weight | 1800kg |
| Boot Capacity | 456L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P235/60 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |