MAZDA CX-7 2.3L DISI 6MT AWD (260 HP)
2009–2012
256
bhp
Power
8.2
s
0–100 km/h
131
mph
Top Speed
22.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2261cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 256bhp |
| Power | 191.2kW |
| Torque | 380Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 8.2s |
| Top Speed | 211km/h |
| Top Speed | 131mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.6mpg |
| Combined | 10.4L/100km |
| Urban | 14L/100km |
| Extra-Urban | 8.4L/100km |
| Fuel Tank | 68L |
Dimensions & Weight
| Length | 4681mm |
| Width | 1872mm |
| Height | 1646mm |
| Wheelbase | 2751mm |
| Kerb Weight | 1740kg |
| Boot Capacity | 456L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P235/60 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |