MAZDA CX-7 2.3L Turbo 6AT AWD (238 HP)
2007–2009
235
bhp
Power
25
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2260cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 235bhp |
| Power | 175kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25mpg |
| Combined | 9.4L/100km |
| Fuel Tank | 68L |
Dimensions & Weight
| Length | 4676mm |
| Width | 1872mm |
| Height | 1646mm |
| Wheelbase | 2751mm |
| Kerb Weight | 1740kg |
| Boot Capacity | 453L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/60 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |