MAZDA CX-7 2.3L Turbo 6AT FWD (238 HP)
2009–2012
235
bhp
Power
7.2
s
0–100 km/h
121
mph
Top Speed
21.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2261cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 235bhp |
| Power | 175kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.2s |
| Top Speed | 195km/h |
| Top Speed | 121mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.8mpg |
| Combined | 10.8L/100km |
| Fuel Tank | 68L |
Dimensions & Weight
| Length | 4681mm |
| Width | 1872mm |
| Height | 1646mm |
| Wheelbase | 2751mm |
| Kerb Weight | 1660kg |
| Boot Capacity | 456L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P235/60 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |