MAZDA CX-8 2.5T SKYACTIV-G 6AT FWD (230 HP)
2017–
227
bhp
Power
28.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2488cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 227bhp |
| Power | 169.2kW |
| Torque | 420Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28.3mpg |
| Combined | 8.3L/100km |
| Fuel Tank | 71L |
Dimensions & Weight
| Length | 4900mm |
| Width | 1839mm |
| Height | 1730mm |
| Wheelbase | 2931mm |
| Boot Capacity | 238L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/65 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |