MAZDA CX-9 3.7L V6 6AT FWD (273 HP)
2013–2016
273
bhp
Power
17
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3726cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 273bhp |
| Power | 203.6kW |
| Torque | 366Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17mpg |
| Urban | 13.8L/100km |
| Extra-Urban | 9.8L/100km |
| Fuel Tank | 76L |
Dimensions & Weight
| Length | 5095mm |
| Width | 1935mm |
| Height | 1727mm |
| Wheelbase | 2875mm |
| Boot Capacity | 487L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/50R20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |