MAZDA Flair 660cc 2WD CVT (52 HP)
2012–
51
bhp
Power
70.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 658cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 51bhp |
| Power | 38kW |
| Torque | 62Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 70.6mpg |
| Combined | 3.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3396mm |
| Width | 1476mm |
| Height | 1641mm |
| Wheelbase | 2426mm |
| Kerb Weight | 780kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155/65 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |