MAZDA Mazda 3/Axela Hatchback 1.6L 4AT FWD (105 HP)
2004–
103
bhp
Power
12.4
s
0–100 km/h
108
mph
Top Speed
29.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 103bhp |
| Power | 77kW |
| Torque | 145Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.4s |
| Top Speed | 174km/h |
| Top Speed | 108mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.4mpg |
| Combined | 8L/100km |
| Urban | 10.1L/100km |
| Extra-Urban | 6.8L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4420mm |
| Width | 1755mm |
| Height | 1466mm |
| Wheelbase | 2639mm |
| Kerb Weight | 1185kg |
| Boot Capacity | 300L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |