MAZDA Mazda CX-90 2.5L e-SKYACTIV-G PHEV i-ACTIVE 8AT AWD (323 HP)
2024–
186
bhp
Power
190
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 2488cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Plug-in Hybrid |
| Power | 186bhp |
| Power | 139kW |
| Torque | 260Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| Top Speed | 306km/h |
| Top Speed | 190mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 5121mm |
| Width | 1971mm |
| Height | 1745mm |
| Wheelbase | 3119mm |
| Kerb Weight | 2378kg |
| Boot Capacity | 422L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 275/45 R21 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |