MAZDA MX-3 1.6i 5MT FWD (90 HP)
1991–1998
89
bhp
Power
10.5
s
0–100 km/h
31.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 89bhp |
| Power | 66kW |
| Torque | 135Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.5s |
| Top Speed | 179km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.7mpg |
| Combined | 7.4L/100km |
| Fuel Tank | 48L |
Dimensions & Weight
| Length | 4219mm |
| Width | 1694mm |
| Height | 1311mm |
| Wheelbase | 2456mm |
| Kerb Weight | 1030kg |
| Boot Capacity | 289L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65Hr14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |