MAZDA MX-3 1.8i V6 5MT FWD (136 HP)
1991–1998
134
bhp
Power
8.5
s
0–100 km/h
126
mph
Top Speed
26.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1845cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 134bhp |
| Power | 100kW |
| Torque | 160Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.5s |
| Top Speed | 203km/h |
| Top Speed | 126mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.1mpg |
| Combined | 9L/100km |
| Fuel Tank | 48L |
Dimensions & Weight
| Length | 4219mm |
| Width | 1694mm |
| Height | 1311mm |
| Wheelbase | 2456mm |
| Kerb Weight | 1115kg |
| Boot Capacity | 289L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |