MAZDA MX-5 / Miata RF 1.5L Skyactiv-G 6MT RWD (131 HP)
2016–
129
bhp
Power
8.6
s
0–100 km/h
126
mph
Top Speed
38.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1496cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 129bhp |
| Power | 96.3kW |
| Torque | 150Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.6s |
| Top Speed | 203km/h |
| Top Speed | 126mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 38.6mpg |
| Combined | 6.1L/100km |
| Urban | 8.1L/100km |
| Extra-Urban | 4.9L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 3914mm |
| Width | 1735mm |
| Height | 1224mm |
| Wheelbase | 2309mm |
| Kerb Weight | 1090kg |
| Boot Capacity | 130L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/50 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |