MAZDA MX-5 / Miata RF 2.0L Skyactiv-G 6AT RWD (160 HP)
2016–
158
bhp
Power
8.5
s
0–100 km/h
121
mph
Top Speed
36.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 158bhp |
| Power | 117.7kW |
| Torque | 200Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.5s |
| Top Speed | 195km/h |
| Top Speed | 121mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.8mpg |
| Combined | 6.4L/100km |
| Urban | 8.4L/100km |
| Extra-Urban | 5.3L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 3914mm |
| Width | 1735mm |
| Height | 1224mm |
| Wheelbase | 2309mm |
| Kerb Weight | 1150kg |
| Boot Capacity | 130L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/45 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |