MAZDA MX-5 / Miata Roadster Coupe 1.8L 5MT RWD (126 HP)
2012–
124
bhp
Power
9.9
s
0–100 km/h
123
mph
Top Speed
33.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1798cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 124bhp |
| Power | 92.7kW |
| Torque | 167Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.9s |
| Top Speed | 198km/h |
| Top Speed | 123mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.1mpg |
| Combined | 7.1L/100km |
| Urban | 9.8L/100km |
| Extra-Urban | 5.6L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4021mm |
| Width | 1720mm |
| Height | 1255mm |
| Wheelbase | 2329mm |
| Kerb Weight | 1050kg |
| Boot Capacity | 150L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/45 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |