MAZDA MX-5 / Miata Roadster Coupe 2.0L 6MT RWD (160 HP)
2012–
158
bhp
Power
7.9
s
0–100 km/h
135
mph
Top Speed
30.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1999cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 158bhp |
| Power | 117.7kW |
| Torque | 188Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.9s |
| Top Speed | 217km/h |
| Top Speed | 135mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.9mpg |
| Combined | 7.6L/100km |
| Urban | 10.7L/100km |
| Extra-Urban | 5.9L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4021mm |
| Width | 1720mm |
| Height | 1255mm |
| Wheelbase | 2329mm |
| Kerb Weight | 1055kg |
| Boot Capacity | 150L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/45 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |