MAZDA MX-5 / Miata 1.6i 5MT (116 HP)
1989–1998
114
bhp
Power
8.8
s
0–100 km/h
121
mph
Top Speed
30.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 114bhp |
| Power | 85kW |
| Torque | 136Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.8s |
| Top Speed | 195km/h |
| Top Speed | 121mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.2mpg |
| Combined | 7.8L/100km |
| Urban | 9.6L/100km |
| Extra-Urban | 6.1L/100km |
| Fuel Tank | 48L |
Dimensions & Weight
| Length | 3975mm |
| Width | 1674mm |
| Height | 1229mm |
| Wheelbase | 2266mm |
| Kerb Weight | 950kg |
| Boot Capacity | 136L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60 R14H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |