MAZDA MX-5 / Miata 1.6i 5MT (90 HP)
1989–1998
89
bhp
Power
10.6
s
0–100 km/h
28
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 89bhp |
| Power | 66kW |
| Torque | 129Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.6s |
| Top Speed | 175km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28mpg |
| Combined | 8.4L/100km |
| Fuel Tank | 48L |
Dimensions & Weight
| Length | 3975mm |
| Width | 1674mm |
| Height | 1229mm |
| Wheelbase | 2266mm |
| Kerb Weight | 965kg |
| Boot Capacity | 136L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60Hr14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |