MAZDA MX-5 / Miata 1.8L 16V 5MT RWD (140 HP)
1998–2005
138
bhp
Power
8
s
0–100 km/h
27.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1839cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 138bhp |
| Power | 103kW |
| Torque | 162Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8s |
| Top Speed | 205km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.6mpg |
| Combined | 8.5L/100km |
| Urban | 11.2L/100km |
| Extra-Urban | 7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3978mm |
| Width | 1679mm |
| Height | 1219mm |
| Wheelbase | 2260mm |
| Kerb Weight | 1000kg |
| Boot Capacity | 144L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/50Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |