MAZDA MX-5 / Miata 1.8L 5MT RWD (125 HP)
2008–2015
125
bhp
Power
9.9
s
0–100 km/h
121
mph
Top Speed
32.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1798cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 125bhp |
| Power | 93kW |
| Torque | 167Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.9s |
| Top Speed | 195km/h |
| Top Speed | 121mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32.2mpg |
| Combined | 7.3L/100km |
| Urban | 9.9L/100km |
| Extra-Urban | 5.8L/100km |
| Fuel Tank | 48L |
Dimensions & Weight
| Length | 3995mm |
| Width | 1720mm |
| Height | 1245mm |
| Wheelbase | 2329mm |
| Kerb Weight | 1155kg |
| Boot Capacity | 150L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/50 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |