MAZDA MX-5 / Miata 2.0L 5MT RWD (160 HP)
2008–2015
160
bhp
Power
7.6
s
0–100 km/h
132
mph
Top Speed
30.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1999cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 160bhp |
| Power | 119kW |
| Torque | 188Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.6s |
| Top Speed | 212km/h |
| Top Speed | 132mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.5mpg |
| Combined | 7.7L/100km |
| Urban | 10.6L/100km |
| Extra-Urban | 6L/100km |
| Fuel Tank | 48L |
Dimensions & Weight
| Length | 3995mm |
| Width | 1720mm |
| Height | 1245mm |
| Wheelbase | 2329mm |
| Kerb Weight | 1125kg |
| Boot Capacity | 150L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/50 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |