MAZDA MX-6 2.5i V6
1992–1997
162
bhp
Power
8.1
s
0–100 km/h
137
mph
Top Speed
24
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2497cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 162bhp |
| Power | 121kW |
| Torque | 217Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.1s |
| Top Speed | 220km/h |
| Top Speed | 137mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24mpg |
| Combined | 9.8L/100km |
| Urban | 13L/100km |
| Extra-Urban | 7.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4615mm |
| Width | 1750mm |
| Height | 1311mm |
| Wheelbase | 2611mm |
| Kerb Weight | 1195kg |
| Boot Capacity | 405L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R15V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |