MAZDA RX-3 2.0 Rotary
1971–1978
109
bhp
Power
10.8
s
0–100 km/h
115
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1964cc |
| Cylinders | 2 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 109bhp |
| Power | 81kW |
| Torque | 135Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.8s |
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4064mm |
| Width | 1600mm |
| Height | 1372mm |
| Wheelbase | 2286mm |
| Kerb Weight | 884kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155/80-R13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |