MAZDA RX-7 (FC) 2.4L 5MT RWD (147 HP)
1985–1992
145
bhp
Power
9.2
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 2354cc |
| Cylinders | 2 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 145bhp |
| Power | 108kW |
| Torque | 183Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.2s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4290mm |
| Width | 1689mm |
| Height | 1240mm |
| Wheelbase | 2428mm |
| Kerb Weight | 1223kg |
| Boot Capacity | 201L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |