MAZDA RX-7 (FC) 2.4L 5MT RWD (185 HP)
1985–1992
182
bhp
Power
143
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 2354cc |
| Cylinders | 2 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 182bhp |
| Power | 136kW |
| Torque | 245Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 230km/h |
| Top Speed | 143mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4290mm |
| Width | 1689mm |
| Height | 1240mm |
| Wheelbase | 2428mm |
| Boot Capacity | 201L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |