MAZDA RX-7 (SA/FB) 2.3 Rotary (FB)
1978–1985
114
bhp
Power
8.5
s
0–100 km/h
120
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 2292cc |
| Cylinders | 2 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 114bhp |
| Power | 85kW |
| Torque | 152Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.5s |
| Top Speed | 193km/h |
| Top Speed | 120mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4293mm |
| Width | 1674mm |
| Height | 1270mm |
| Wheelbase | 2421mm |
| Kerb Weight | 995kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |