MAZDA RX-7 (SA/FB) 2.3 Rotary (SA)
1978–1985
103
bhp
Power
9.6
s
0–100 km/h
115
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 2292cc |
| Cylinders | 2 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 103bhp |
| Power | 77kW |
| Torque | 144Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.6s |
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4285mm |
| Width | 1674mm |
| Height | 1270mm |
| Wheelbase | 2421mm |
| Kerb Weight | 1025kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |