MAZDA RX-8 1.3 Rotary 5MT (192 HP)
2003–2008
192
bhp
Power
7.2
s
0–100 km/h
139
mph
Top Speed
22.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1304cc |
| Cylinders | 2 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 192bhp |
| Power | 143kW |
| Torque | 298Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.2s |
| Top Speed | 224km/h |
| Top Speed | 139mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.2mpg |
| Combined | 10.6L/100km |
| Urban | 14.9L/100km |
| Extra-Urban | 8.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4430mm |
| Width | 1770mm |
| Height | 1341mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1373kg |
| Boot Capacity | 289L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R16Z |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |