MAZDA RX-8 1.3L 6MT RWD (232 HP)
2008–2012
229
bhp
Power
6.4
s
0–100 km/h
145
mph
Top Speed
16
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1308cc |
| Cylinders | 2 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 229bhp |
| Power | 170.6kW |
| Torque | 216Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.4s |
| Top Speed | 233km/h |
| Top Speed | 145mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16mpg |
| Urban | 14.7L/100km |
| Extra-Urban | 10.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4460mm |
| Width | 1770mm |
| Height | 1341mm |
| Wheelbase | 2703mm |
| Kerb Weight | 1390kg |
| Boot Capacity | 215L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |