MAZDA Tribute 2.3L 5MT FWD (150 HP)
2001–2007
148
bhp
Power
10.7
s
0–100 km/h
106
mph
Top Speed
22.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2261cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
| Torque | 152Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 10.7s |
| Top Speed | 171km/h |
| Top Speed | 106mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.6mpg |
| Combined | 10.4L/100km |
| Urban | 13.6L/100km |
| Extra-Urban | 8.5L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4430mm |
| Width | 1829mm |
| Height | 1763mm |
| Wheelbase | 2619mm |
| Kerb Weight | 1595kg |
| Boot Capacity | 368L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/70 R16H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |