MAZDA Tribute 2.3L Hybrid CVT (153 HP)
2007–2008
153
bhp
Power
21
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2261cc |
| Cylinders | 4 |
| Power | 153bhp |
| Power | 114kW |
| Torque | 206Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21mpg |
| Combined | 11.2L/100km |
| Urban | 12.4L/100km |
| Extra-Urban | 9.8L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4442mm |
| Width | 1806mm |
| Height | 1720mm |
| Wheelbase | 2619mm |
| Kerb Weight | 1580kg |
| Boot Capacity | 827L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/70 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |