MAZDA Tribute 3.0L V6 4AT FWD (197 HP)
2001–2007
194
bhp
Power
11.8
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
18.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2967cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 194bhp |
| Power | 145kW |
| Torque | 265Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
Performance
| 0–100 km/h | 11.8s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18.3mpg |
| Combined | 12.9L/100km |
| Urban | 19L/100km |
| Extra-Urban | 9.3L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4430mm |
| Width | 1829mm |
| Height | 1778mm |
| Wheelbase | 2619mm |
| Kerb Weight | 1590kg |
| Boot Capacity | 368L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/70 R16H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |