MAZDA Tribute 3.0L V6 4AT FWD (200 HP)
2007–2008
200
bhp
Power
11.8
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
21
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2976cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 200bhp |
| Power | 149kW |
| Torque | 262Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.8s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21mpg |
| Combined | 11.2L/100km |
| Urban | 13.1L/100km |
| Extra-Urban | 9.8L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4442mm |
| Width | 1806mm |
| Height | 1720mm |
| Wheelbase | 2619mm |
| Kerb Weight | 1522kg |
| Boot Capacity | 827L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/70 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |