MAZDA Xedos 6 1.6L 16V 5MT (107 HP)
1992–1999
106
bhp
Power
10.3
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
31.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 106bhp |
| Power | 78.7kW |
| Torque | 138Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.3s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.3mpg |
| Combined | 7.5L/100km |
| Urban | 9.5L/100km |
| Extra-Urban | 5.4L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4559mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1354mm |
| Wheelbase | 2611mm |
| Kerb Weight | 1189kg |
| Boot Capacity | 408L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65Hr14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |