MAZDA Xedos 6 2.0L V6 5MT (144 HP)
1992–1999
142
bhp
Power
9.3
s
0–100 km/h
134
mph
Top Speed
29
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 142bhp |
| Power | 105.9kW |
| Torque | 175Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.3s |
| Top Speed | 216km/h |
| Top Speed | 134mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29mpg |
| Combined | 8.1L/100km |
| Urban | 10.7L/100km |
| Extra-Urban | 6.1L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4559mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1354mm |
| Wheelbase | 2611mm |
| Kerb Weight | 1220kg |
| Boot Capacity | 408L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60 R15V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |