MAZDA Xedos 6 2.0L V6 5MT (160 HP)
1992–1999
158
bhp
Power
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 158bhp |
| Power | 117.7kW |
| Torque | 180Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4559mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1354mm |
| Wheelbase | 2611mm |
| Kerb Weight | 1230kg |
| Boot Capacity | 408L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60 R15V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |