MAZDA Xedos 9 2.0L V6 5MT (143 HP)
1993–2001
141
bhp
Power
10.7
s
0–100 km/h
126
mph
Top Speed
28
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 141bhp |
| Power | 105.2kW |
| Torque | 176Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.7s |
| Top Speed | 203km/h |
| Top Speed | 126mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28mpg |
| Combined | 8.4L/100km |
| Urban | 11.1L/100km |
| Extra-Urban | 6.3L/100km |
| Fuel Tank | 68L |
Dimensions & Weight
| Length | 4826mm |
| Width | 1770mm |
| Height | 1394mm |
| Wheelbase | 2751mm |
| Kerb Weight | 1385kg |
| Boot Capacity | 416L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/65R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |