MAZDA Xedos 9 2.3L V6 4AT (231 HP)
1993–2001
211
bhp
Power
9.5
s
0–100 km/h
146
mph
Top Speed
23.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2255cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 211bhp |
| Power | 157kW |
| Torque | 295Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.5s |
| Top Speed | 235km/h |
| Top Speed | 146mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.5mpg |
| Combined | 10L/100km |
| Urban | 14L/100km |
| Extra-Urban | 7.7L/100km |
| Fuel Tank | 68L |
Dimensions & Weight
| Length | 4826mm |
| Width | 1770mm |
| Height | 1394mm |
| Wheelbase | 2751mm |
| Kerb Weight | 1475kg |
| Boot Capacity | 416L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/65 R15V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |