MAZDA Xedos 9 2.5L V6 4AT (167 HP)
2001–2002
161
bhp
Power
11
s
0–100 km/h
21.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2497cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 161bhp |
| Power | 120kW |
| Torque | 212Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11s |
| Top Speed | 207km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.9mpg |
| Combined | 10.7L/100km |
| Urban | 15.2L/100km |
| Extra-Urban | 8.1L/100km |
| Fuel Tank | 68L |
Dimensions & Weight
| Length | 4879mm |
| Width | 1768mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2748mm |
| Kerb Weight | 1470kg |
| Boot Capacity | 416L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |