MAZDA Xedos 9 2.5L V6 5MT (167 HP)
1993–2001
165
bhp
Power
8.6
s
0–100 km/h
137
mph
Top Speed
25.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2497cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 165bhp |
| Power | 122.8kW |
| Torque | 212Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.6s |
| Top Speed | 220km/h |
| Top Speed | 137mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.3mpg |
| Combined | 9.3L/100km |
| Urban | 12.6L/100km |
| Extra-Urban | 6.8L/100km |
| Fuel Tank | 68L |
Dimensions & Weight
| Length | 4826mm |
| Width | 1770mm |
| Height | 1394mm |
| Wheelbase | 2751mm |
| Kerb Weight | 1390kg |
| Boot Capacity | 416L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/65 R15V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |