MCLAREN 12C GT Sprint 3.8L 7AT (625 HP)
2013–2014
617
bhp
Power
3.1
s
0–100 km/h
207
mph
Top Speed
20.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3799cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 617bhp |
| Power | 460kW |
| Torque | 601Nm |
Transmission
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 3.1s |
| Top Speed | 333km/h |
| Top Speed | 207mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.1mpg |
| Combined | 11.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4509mm |
| Width | 1908mm |
| Height | 1204mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Kerb Weight | 1434kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | Front: 235/35 R19 Rear: 305/30 R20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |