MCLAREN 600LT 3.8L V8 7AT (600 HP)
2018–
592
bhp
Power
3.2
s
0–100 km/h
207
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 3799cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 592bhp |
| Power | 441.3kW |
| Torque | 620Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 3.2s |
| Top Speed | 333km/h |
| Top Speed | 207mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4580mm |
| Kerb Weight | 1247kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/35 R19 || 305/30 R20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |